Bratrská lípa v Kunvaldu soutěží o titul Strom roku 2022

23. června 2022

Téměř 500 let stará kunvaldská lípa malolistá zaujala porotu letošního ročníku ankety Strom roku a probojovala se mezi 12 finalistů. Svým hlasem ji do 11. září může podpořit široká veřejnost.

Bratrská lípa v Kunvaldu soutěží o titul Strom roku 2022
23. června 2022 - Bratrská lípa v Kunvaldu soutěží o titul Strom roku 2022

Památné lípě se přezdívá „Bratrská“, protože se k ní vážou pověsti o odchodu českých bratří z vlasti v polovině 16. století.

Podle legendy Čeští bratři vyhnaní pro svou víru z vlasti při odchodu do exilu zasadili tři usychající větvičky –⁠ za víru, naději a lásku. Ty se uchytily a posléze srostly v jeden majestátný strom, který v průběhu času odolal vichřicím a jiným vlivům. „Stáli u něj Alois Jirásek s T. G. Masarykem, když ve zdejším kraji pátrali po stopách Jednoty bratrské, založené roku 1457 právě v Kunvaldu,“ přibližují ambasadoři Bratrské lípy.

Pro strom roku lze hlasovat od 20. června do 11. září. Hlasování má podobu sbírky a získané prostředky putují na nové výsadby a ošetření stromů.  Podpořit strom je možné dvěma způsoby, prostřednictvím DMS (pro Bratrskou lípu ve tvaru: DMS STROM4 30 na telefonní číslo 87 777; cena DMS je 30 Kč) nebo online na www.stromroku.cz.

Bratrská lípa v Kunvaldu je v krátké době druhým stromem spojeným s protestantskou tradicí v Česku, který si získal pozornost veřejnosti. Loni se vítězem ankety Strom roku stala Lukásova „zpívající“ lípa v Telecím. Ta navíc s téměř 30 tisíci hlasy bodovala i v následné anketě Evropský strom roku 2022, kde se umístila sedmá.

Plakát Bratrská lípa